POBYT V PŘÍRODĚ
tábornická letka

Sokolský pobyt v přírodě patří k základní součásti tělesné výchovy prováděné v přírodě. Hlavní cíle této činnosti mají zlepšit zdraví pohybem a pobytem v přírodním prostředí a zvýšit tělesnou zdatnost, zlepšit smyslové schopnosti, vést k soběstačnosti a samostatnosti, posilovat vůli zdoláváním překážek, naučit se tábornickým dovednostem a jak se pohybovat bezpečně v přírodě za každého počasí a ročního období.

Co budeš potřebovat na schůzky a vycházky:

• Blok A5 čtverečkovaný papír
  • Propisku, tužku, modrou a červenou pastelku
  • Zavírací nůž nebo kapesní
  • Batoh (jakýkoliv vhodný batoh na delší vycházku, zpevněná záda)
  • Pevnou vycházkovou obuv

ELEKTRONICKÁ PŘIHLÁŠKA DO TÁBORNICKÉ LETKY PRO ROK 2023 - 2024 ZDE

Pobyt v přírodě

Pravidelné schůzky v klubovně

.

Jednotlivé oddíly provádějí pravidelné schůzky v koedukovaném kolektivu. Schůzky probíhají v klubovně za účelem přípravy pro pobyt v přírodě. Schůzky se konají pravidelně jedenkrát týdně a slouží jako příprava pro vlastní pobyt venku. Obsah schůzek se skládá z odborné přípravy spojenou s praktickým výcvikem pro získání znalostí, vědomostí a dovedností potřebných pro pobyt v přírodě, výcvik smyslů hrami, rukodělné práce, vedení ke správné životosprávě a poskytnutí první pomoci.

Vycházky

.

Konají se jedenkrát měsíčně místo schůzky v klubovně. Slouží k ověření teoretických vědomostí v praxi. Na vycházce se věnujeme cvičení v přírodě, dorozumívání na dálku, jak využiít terén, stopování, orientaci a čtení z mapy, pozorování přírody, tábornickým dovednostem, zakládání ohniště a vaření v přírodě, venkovním hrám.

Výlety

.

Občas vyrážíme do vzdálenějšího okolí na delší dobu. Výlet máme zpravidla jedenkrát za čtvrt roku. Pro rychlejší přesun využíváme hromadnou dopravu. Někdy máme i putovní výlety, které trvají zhruba dva dny s přenocováním každý den jinde.

Tábory

.

Vyvrcholením celoroční přípravy je táboření. Je to pobyt v přírodě v pravém slova smyslu. Oddíly bydlí pod stany, které si sami postavili. Účel táboření je praktické využití všech znalostí a dovedností naučených na schůzkách a vycházkách, naučit se žít ve volné přírodě se všemi výhodami a nevýhodami, nehledět na práci jako přítěž, ale jako nutnost a radost, naučit se žít pro celek a využít všech možností, které nám dává prostředí. Obsahem je také tělesná výchova v přírodě, výchova k práci, poznání přírody a všestranný výcvik pobytu v přírodě.