SPORT PRO VŠECHNY
Sokolská všestrannost

Činnost sokolských oddílů všestrannosti je metodicky řízena Odborem všestrannosti ČOS prostřednictvím náčelnictva mužů a náčelnictva žen. Program je založen na principu zdravotně orientované zdatnosti, důraz je kladen na zdravotní aspekty cvičení, které nepoškozuje organismus přetěžováním a respektuje věkové zvláštnosti cvičenců, od malých dětí až po seniory.

V dětských kategoriích, tj. v oddílech rodičů a dětí, předškolních dětí a žactva, je cílem získání všestranných pohybových dovedností, které se dále rozvíjí v období dospívání (dorost). Do cvičebního programu je zahrnuta gymnastika, nejrůznější formy tance, cvičení s hudbou i s náčiním (zejména u dívek), základní lehkoatletické disciplíny, hry, včetně míčových a mnoho dalších aktivit v tělocvičně, na hřišti i v přírodě. Sokolské cvičení v oddílech všestrannosti je také vhodnou kompenzací jednostranné zátěže, která vzniká při specializované činnosti ve sportovních nebo tanečních kroužcích.

Dospělí mají možnost příjemným způsobem prospět svému zdraví a rekreačně se věnovat některému sportu. Oblíbený je volejbal, nohejbal apod. Ženy se věnují nejraději nejrůznějším formám cvičení s hudbou, aerobiku, bodystylinku, Pilátes apod.

Ve cvičebních hodinách seniorů se využívá zejména principů zdravotního tělocviku. Cílem je udržet fyzickou kondici, kloubní pohyblivost a duševní svěžest až do vysokého věku. Ve všech věkových kategoriích se velké oblibě těší nácviky pohybových skladeb pro společná hromadná vystoupení, nejen na Všesokolských sletech ale i v období mezi nimi. Všichni cvičitelé, třebaže jsou většinou dobrovolní, absolvovali školení akreditovaná MŠMT.

Pravidelně, minimálně 1x ročně se zúčastňují doškolovacích akcí, na kterých si doplňují a rozšiřují své odborné znalosti a seznamují se s novinkami z oblasti tělesné výchovy a sportu.

Cvičení je rozděleno na tyto skupiny

Podkategorie Sport pro všechny

Cvičení rodičů s dětmi

(od 2 do 4 let)

je zaměřeno na rozvoj hrubé a jemné motoriky, mechanické a pohybové paměti, základy rytmické a pohybové výchovy.

Cvičení předškolních dětí

(od 5 do 7 let)

se zabývá všestranným rozvojem pohybových dovedností, který je samozřejmě prospěšný pro zdravý vývoj dítěte a je také vhodným předpokladem pro zvládnutí jednotlivých sportů ve školním věku.

Cvičení žákyně - děvčata

(od 7 do 14 let)

v hodinách probíhá rozvoj pohybových schopností, zaměřený na sportovní gymnastiku, tedy cvičení na gymnastickém nářadí. Nejedná se o tzv. vrcholovou gymnastiku, ale cvičení pro každého.

Cvičení žáci - chlapci

(od 7 do 14 let)

v hodinách probíhá rozvoj pohybových schopností, zaměřený na sportovní gymnastiku, tedy cvičení na gymnastickém nářadí, atletické disciplíny, šplh a plavání

Cvičení dorostenci

(od 14 do 18 let)

Náplní hodin jsou kolektivní hry, základy atletiky a základy gymnastiky.

Cvičení ženy

Bodyforming

Tato cvičení Vám pomohou zdravě zpevnit a zformovat celou postavu, snížit napětí v organismu, protáhnout svaly zkrácené a posílit svaly ochablé. Dále opravují chybné držení těla, obnovují tělesnou vitalitu a hlavně nepřetěžují organismus. Cvičení zvládne každý, bez rozdílů věku a úrovně zdatnosti.

Cvičení ženy

Všestrannost

Cvičení pro ženy probíhá při hudbě. Při cvičení požíváme náčiní jako jsou gymbally,overbally, tyčky,obruče, gumy. Ve cvičebních jednotkách se zaměřujeme na správné držení těla, zlepšení kondice, posílení a protažení všech svalových skupin, nemalou část cvičebních jednotek je věnováno zdravotní tělovýchově.

Ženy také rády nacvičují hromadné skladby na veřejné cvičení a Všesokolské slety. Nechybí na žádné z těchto pořádaných akcích.

Cvičení senioři

Věrná garda

Program je vhodný pro zájemce starší generace, kteří usilují o cvičení pro kondici, zdraví a radost z pohybu.